North Northamptonshire Council - Thursday 6th May, 2021

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Brickhill and Queensway Paul Anthony Bell The Conservative Party Candidate 07/05/2021, 00:00
Brickhill and Queensway Matt Binley The Conservative Party Candidate 07/05/2021, 00:00
Brickhill and Queensway King Babatunde Oloruntoba Adeboye Lawal The Conservative Party Candidate 07/05/2021, 00:00
Burton and Broughton John Richard Currall The Conservative Party Candidate
Burton and Broughton Jan O'Hara The Conservative Party Candidate
Burton and Broughton Chris Smith-Haynes The Conservative Party Candidate
Clover Hill Dez Dell Green Party
Clover Hill Emily-Rose Fedorowycz Green Party
Clover Hill Sarah Tubbs Green Party
Corby Rural Macaulay Andrew Nichol The Conservative Party Candidate
Corby Rural David John Sims The Conservative Party Candidate
Corby Rural Kevin Gordon Sydney The Conservative Party Candidate
Corby West Jean Gloria Addison Labour Party
Corby West Alison Dalziel Labour Party
Corby West Matt Keane Labour Party
Croyland and Swanspool Tim Allebone The Conservative Party Candidate
Croyland and Swanspool Valerie Frances Anslow Labour Party
Croyland and Swanspool Phillip Todd Irwin The Conservative Party Candidate
Desborough Mark Robert Dearing The Conservative Party Candidate
Desborough David Alexander Howes The Conservative Party Candidate
Desborough Mike Tebbutt The Conservative Party Candidate
Earls Barton Scott Phillip Brown The Conservative Party Candidate
Earls Barton Clive Frederick Hallam The Conservative Party Candidate
Earls Barton Lora Lawman The Conservative Party Candidate
Finedon Jonathan Ekins The Conservative Party Candidate
Finedon Malcolm John Seeney Ward The Conservative Party Candidate
Finedon Andrew James Weatherill The Conservative Party Candidate
Hatton Park Ken Harrington The Conservative Party Candidate
Hatton Park Graham Michael Lawman The Conservative Party Candidate
Hatton Park Malcolm Waters The Conservative Party Candidate
Higham Ferrers Jennie Bone The Conservative Party Candidate
Higham Ferrers Bert Jackson The Conservative Party Candidate
Higham Ferrers Harriet Jane Frances Pentland The Conservative Party Candidate
Irchester Jon-Paul Carr The Conservative Party Candidate
Irchester Martin James Griffiths The Conservative Party Candidate
Irchester Tom Partridge-Underwood The Conservative Party Candidate
Irthlingborough Kirk William Oliver Harrison The Conservative Party Candidate
Irthlingborough Dorothy Maxwell The Conservative Party Candidate
Irthlingborough Roger Stuart Powell The Conservative Party Candidate
Ise Lloyd Bunday The Conservative Party Candidate
Ise Elliot Keith Prentice The Conservative Party Candidate
Ise Mark Edward Rowley The Conservative Party Candidate
Kingswood Peter Welsh McEwan Labour Party
Kingswood John Adam McGhee Labour Party
Kingswood Zoe Catherine McGhee Labour Party
Lloyds Lyn Buckingham Labour Party
Lloyds William George Colquhoun Labour Party
Lloyds Mark Pengelly Labour Party
Northall Ian Frederick Jelley The Conservative Party Candidate
Northall Anup Kumar Pandey The Conservative Party Candidate
Northall Kevin Nigel Thurland The Conservative Party Candidate
Oakley Ross Armour Labour Party
Oakley Leanne Norma Louise Buckingham Labour Party
Oakley Simon Rielly Labour Party
Oundle Annabel Lucy de Capell Brooke The Conservative Party Candidate
Oundle Helen Jane Harrison The Conservative Party Candidate
Oundle Jason Smithers The Conservative Party Candidate
Raunds Helen Victoria Mary Howell The Conservative Party Candidate
Raunds Richard John Kenneth Levell The Conservative Party Candidate
Raunds Lee Robert Charles Wilkes The Conservative Party Candidate
Rothwell and Mawsley Cedwien Margaret Brown The Conservative Party Candidate
Rothwell and Mawsley Jim Hakewill Independent
Rothwell and Mawsley Joseph John Smyth The Conservative Party Candidate
Rushden Pemberton West Barbara Jenney The Conservative Party Candidate
Rushden Pemberton West Gill Mercer The Conservative Party Candidate
Rushden Pemberton West Michael Tye The Conservative Party Candidate
Rushden South David Jenney The Conservative Party Candidate
Rushden South Andy Mercer The Conservative Party Candidate
Rushden South Steven John Brian North The Conservative Party Candidate
Thrapston David Hereward Gibson Brackenbury The Conservative Party Candidate
Thrapston Wendy Jane Brackenbury The Conservative Party Candidate
Thrapston Geoff Shacklock The Conservative Party Candidate
Wicksteed Scott Anthony Edwards The Conservative Party Candidate
Wicksteed Larry Henson The Conservative Party Candidate
Wicksteed Russell Roberts The Conservative Party Candidate
Windmill Robin John Carter The Conservative Party Candidate
Windmill Anne Marie B Lee Labour Party
Windmill Paul Marks The Conservative Party Candidate